انواع قیرگونی

انواع قیرگونی

رایج‌ترین نوع قیرگونی، قیرگونی ۱۵ نام دارد. این قیرگونی وزنی حدود ۱۵ پوند در هر مربع دارد. این نوع قیرگونی بیشتر زمانی تولید می‌شد که بحران نفت، تا این حد جدی نبود. اکنون از آسفالت برای مصرف کمتر مواد نفتی در ساخت قیرگونی استفاده می‌شود.
دیگر قیرگونی ۱۵ تنها یک نام است و وزن این نوع قیرگونی بین هفت و نیم پوند تا دوازده و نیم پوند متفاوت است و این وزن با توجه به شرکت سازنده و برخی استانداردها متفاوت است. نوع دیگری از قیرگونی وجود دارد که قیرگونی ۳۰ نامیده می‌شود. وزن این قیرگونی در هر مربع بین شانزده تا بیست و هفت پوند است.

استاندارد قیرگونی

درجه استاندارد قیرگونی به عنوان یکی از انواع مصالح ساختمانی، D است. نوع دیگری از قیرگونی وجود دارد که در ساخت آن از کاغذهای تازه استفاده می‌شود و سپس آن را با آسفالت ترکیب می‌کنند. اکنون از الیافی با رشته‌های بلند برای ساخت قیرگونی استفاده می‌شود.

زیرا علاوه بر مرغوبیت بیشتر، وزن کمتری دارند و گاها از لحاظ مکانیکی از موادی که در گذشته از آن‌ها برای ساخت قیرگونی استفاده می‌شد، بسیار بهتر هستند.
برای درجه‌بندی این نوع محصولات از واحد دقیقه استفاده می‌شود! به این معنا که میزان دقایقی را که یک ماده شیمیایی مرطوب حساس زمان می‌برد تا تغییر رنگ دهد.

نمرات رایج ده، بیست، سی و شصت هستند. هر چه امتیاز بالاتر باشد، مقاومت در برابر رطوبت بیشتر می‌شود و در عین حال وزن آن‌ها سنگین‌تر می‌شود. یک ورق معمولی بیست دقیقه‌ای حدود ۳/۳ پوند در مربع وزن دارد، ورق سی دقیقه‌ای ۷۵/۳ پوند در مربع و یک ورق شصت دقیقه‌ای حدوداً ۶ پوند در مربع وزن دارد.
هر چه میزان استفاده از مواد در ساخت این محصول کمتر می‌شود، مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت کمتر می‌شود، در صورتی که ورقه‌های سنگین‌تر مقاوم‌تر هستند.
برای مقایسه ایزوگام و قیرگونی می‌توان به میزان استفاده از آن‌ها در ساخت و ساز اشاره کرد. از قیرگونی کمتر از ایزوگام استفاده می‌شود، به ویژه در پوشش سقف‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، بیشتر از ایزوگام استفاده می‌شود.

در برخی از ساختمان‌ها از قیرگونی و آسفالت، چوب و سایر انواع تخته‌کوبی برای کف‌پوش استفاده می‌شود. گاهی از ترکیب قیرگونی با ماسه استفاده می‌شود زیرا قیرگونی به تنهایی در برابر باد و خورشید مقاوم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *