آسفالت حفاظتی اسلاری سیل

آسفالت حفاظتی اسلاری سیل چیست؟

رویه آسفالتی راه ها در اثر گذشت زمان و عبور ترافیک و تحت تاثیر عوامل جوی مختلف مانند بارندگی، یخ زدگی، تابش خورشید و اثرات سایشی چرخ وسایط نقلیه، لاستیک یخ شکن و دیگر عوامل به مرور دچار خرابی میگردند.
برای جلوگیری از شدت فرسودگی و خراب شدن سطح راه ها بررسی مداوم میزان خرابی ضروری میباشد و توجه نکردن به آن باعث تشدید این خرابی و سرایت آن به لایه های دیگر و در آخر از بین رفتن کامل روسازی و بدنه راه خواهد شد.
یکی از آسفالت های حفاظتی و از روش های نگهداری و مرمت رویه آسفالتی راه ها روش اسلاری سیل(Slurry Seal) است. مخلوط اسلاری سیل از مصالح خوب دانه بندی شده و پیوسته و زبر و تمیز فاقد آلودگی، آب، فیلر های معدنی و یا مواد مضاف که بصورت یکنواخت با یک نوع قیر امولسیون ترکیب می شوند درست میشوند.
فیلرهای معدنی مانند سیمان پرتلند که از الک 200 عبور کرده باشد باترکیب با امولسیون قیری هرچند باعث افزایش زمان در پروسه تولید میگردد اما بعد از پخش موجب میگردد آب امولسیون در اثر شکستن آن زودتر جذب شود.

اجرای اسلاری سیل برای چه رویه هایی مناسب است؟

1-  راه ها و خیابان هایی که روسازی آنها کاملا از بین نرفته باشد و دچار عیوب اساسی و نشست مثل ترک سوسماری و مانند آن نشده باشد.
2-  در رویه هایی که با اکسیداسیون شدن قیر و آسفالت مواجه شده باشیم.
3-  در رویه هایی که دانه های شنی رویه راه در حال کنده شدن هستند و سطح راه بیش از حد زبر شده باشد.
4-  برای پرد کردن ترک های ریز که سطح راه را پوشانده باشد این روش موثر است بدیهی است برای ترک های درشت و عریض اسلاری سیل نمیتواند موثر باشد.
5-  در صورتیکه ترک ها در حال گسترش سریع بوده و به ترک های عمیق تبدیل شده و فعال باشند و موجب تخریب و یا نشست رویه شوند این روش توصیه نمی گردد.
6-  در راه هایی که دچار لغزندگی آسفالت شده باشند استفاده از این روش توصیه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *