آسفالت رنگی

آسفالت رنگی

قیر رنگی از مخلوط شدن با رنگدانه‌ها به وجود‌ می‌آید که رنگدانه‌ها نیز دارای دو نوع آلی و غیر آلی هستند. رنگ دانه‌‌‌های آلی از رنگدانه‌‌‌های موجود در حشرات و گیاهان استخراج‌ می‌شود که به همین دلیل گران‌ترند، ولی در برابر شرایط آب و هوایی ناپایدار برای مخلوط شدن با قیر مناسب نیست.
رنگدانه‌‌‌های غیر آلی مانند اکسید آهن و ترکیبات شمیایی از این دست و رنگدانه‌‌‌های مخلوط مانند کبالت آبی برای رنگ کردن قیر در هر شرایط آب و هوایی مناسب هستند.

متداول‌ترین رنگدانه‌‌‌های آلی آزوپیگمان است و از متداول‌ترین رنگدانه‌‌‌های غیر آلی‌ می‌تواند به اکسید آهن اشاره کرد که در دو نوع طبیعی و سنتزی وجود دارد که هر کدام از این دسته‌ها دارای طیف رنگی متتفاوتی هستند.

نوع طبیعی این گونه رنگدانه‌ها در طیف رنگی زرد، قرمز، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متمایل به سبز و قهوه‌ای پررنگ دیده‌ می‌شوند و اصولا دارای رنگ‌‌‌های ترکیبی از زرد و قهوه‌ای است و نوع سنتزی آن دارای رنگ‌‌‌های زرد، قرمز، سیاه و قهوه‌ای موجود‌ می‌باشد و رنگ‌‌‌های ترکیبی در این دسته جایی ندارند.

اگر رنگ‌ها دارای مقاومت حرارتی بالا باشند با استفاده از بیندر‌ها می‌توان رنگ‌‌‌های متنوع‌تری به دست آورد، زیرا اکسید برخی از فلزات در دمای بالا تغییر رنگ‌ می‌دهند و رنگ آسفالت تغییر‌ می‌کند.

قیری که در آسفالت به کار‌ می‌رود نقش مهمی در تولید آسفالت رنگی دارد. به عنوان مثال اگر قیر به کار رفته در آسفالت جزو دسته بیندر‌‌‌های بیرنگ باشد‌، می‌توانیم رنگ‌‌‌های روشن و شفاف داشته باشیم، زیرا فاقد آسفالت هستند و قدرت رنگ پذیری بسیار بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *