آسفالت و نمک

نمک می تواند برای محیط زیست مضر باشد

یکی از مشکلات بزرگ استفاده از نمک برروی آسفالت برای ذوب یخ را می‌توان مشکلاتی دانست که اینکار برای محیط زیست ایجاد می‌کند. این‌کار می‌تواند تا کیلومترها گیاهان را تحت شعاع قرار دهد و مشکلات زیادی برای آن‌ها ایجاد کند. حتی گاهی اینکار باعث خشک شدن تعداد زیادی درخت خواهد شد. اگر از خواندن این بخش تعجب کرده‌اید در ادامه برایتان چگونگی تاثیر نمک بر گیاهان را توضیح می‌دهیم.

نمک برای جلوگیری از حوادث مربوط به زمستان مفید است، اما بر محیط زیست تأثیر می گذارد. نمک موجود در سطح باعث شور شدن آب‌هایی می‌گردد که در سطح ذوب می‌شوند و به صورت آب روان برروی سطح جاری می‌گردند. زمانی که این آب به لایه‌های زیرزمینی و یا خاک‌های اطراف خیابان راه یابد می‌تواند تاثیرات زیادی بر درختانی که از آن تغذیه کرده‌اند بگذارد.

این مشکلات تنها برای درختان نیست و در شهرهایی که در اطراف آن‌ها رودخانه وجود دارد این آب‌های شور می‌توانند باعث افزایش شوری آب در رودخانه‌ها گردند. همچنین آشامیدن این آب‌های شور برای پرندگان و سایر حیوانات نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

استفاده از نمک برروی آسفالت باعث ایجاد چاله نمی‌شود

یکی از شایعاتی که درباره استفاده از نمک برروی آسفالت وجود دارد این است که استفاده از نمک می‌تواند باعث ایجاد چاله در آسفالت گردد. اما این شایعه تا چه حدی صحت دارد و آیا واقعا نمک می‌تواند باعث ایجاد چاله در سطح گردد؟ همانطور که گفته شد نمک هیچگونه ضرری برای آسفالت ندارد و ترکیب آن با آسفالت کاملا بی‌خطر و بدون مشکل است اما بارها افرادی مشاهده کرده‌اند که در فصل زمستان و پس از یخ‌بندان و استفاده از نمک چاله‌هایی برروی سطح زمین ایجاد می‌شود.

این مورد نیز درست است اما باید بدانید علت آن نمک نیست. مشکل از آب‌هایی است که پس از ذوب شدن به زیر روسازی نفوذ می‌کنند. این آب‌ها باعث سست شدن سنگفرش می‌گردند و در ادامه حرکت خودروها و مخصوصا کامیون‌ها از روی این آسفالت سست شده باعث ایجاد ترک می‌شود این ترک‌ها با توجه به انبساط و انقباض‌هایی که سرمای شب و آفتاب در روز برای این آب‌ها ایجاد می‌کنند می‌توانند تبدیل به چاله شوند. تنها نقش نمک در این چرخه آب کردن یخ‌ها است اما خود نمک نمی‌تواند مشکلی برای آسفالت ایجاد کند.

یکی از عواملی که باعث نفوذ آب به درون روسازی آسفالت می‌گردد وجود ترک‌ها و چاله‌هایی هرچند کوچک برروی سطح روسازی است.

در همین موضوع میتوانید به این مقاله مراجعه کرده و بیشتر بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *