انواع عایق رطوبتی

انواع عایق رطوبتی یا ایزوگام

عایق‌های رطوبتی (با نام کامل عایق رطوبتی پیش ساخته بر پایه قیر) که در ایران با نام تجاری ایزوگام شناخته می‌شوند، پوشش‌های مقاومی هستند که از ترکیب قیر و الیاف تولید می شوند و با استفاده از خاصیت ضدآب بودن قیر از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری می کنند. ایزوگام‌ها درواقع یکی از انواع عایق کاری ساختمانها هستند که در حال حاضر کاربرد زیادی در ایزولاسیون سازه‌ها دارند. علاوه بر ساختمان ها، در ساخت پل‌ها و سازه‌های زیرزمینی و موارد دیگر نیز از ایزوگام استفاده می‌شود. عمر یک ایزوگام باکیفیت به طور میانگین 10 سال است.

عایق‌های رطوبتی با توجه به نوع قیری که در تولید آن‌ها به کار رفته است کیفیت و طول عمر متفاوتی دارند. در حالت کلی ایزوگام‌ها بر اساس نوع قیر کاربردی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. ایزوگام پلیمری (یا پالایشگاهی) که در تولید آن از قیر خالص استفاده می‌شود و دارای کیفیت و درجه نفوذ بالایی است. قیرخالص از پالایش نفت خام به دست می آید. تیشو، لایه آلومینیوم، پودر تالک از مواد دیگری هستند که در ساخت ایزوگام پالایشگاهی استفاده می شوند.
  2. ایزوگام دمیده، که از قیر دمیده تولید می‌شود، در مقایسه با ایزوگام پلیمری کیفیت و طول عمر کمتری دارد. قیر دمیده طی فرآیندی از مازوت به دست می آید، نسبت به قیرخالص نرم‌تر است و درجه نفوذ و حساسیت کمتری دارد.

ایزوگام اسیدی

یکی از انواع این عایق های بی کیفیت و غیر استاندارد ایزوگام اسیدی است که متاسفانه به دلیل بهای تمام شده پایین آن در سالهای اخیر توسط برخی از تولید کنندگان سود جو تولید و تحت عنوان ایزوگام پلیمری بر پایه قیر فروخته می شود. این در حالی است که در این محصول (که نمی توان نام آن را عایق رطوبتی گذاشت) قیر بسیار کم و بعضا در حد صفر استفاده شده است.

ایزوگام اسیدی یا اسلج

در حال حاضر نوع سومی از کالا تحت عنوان عایق‌های رطوبتی در بازار عرضه می شوند که به دلیل کیفیت بسیار پایین و خطراتی که دارند در این دسته بندی قرار نگرفته اند. این عایق با عنوان ایزوگام اسیدی شناخته می‌شود و چند سالی است که میهمان ناخوانده صنعت عایق رطوبتی کشورمان شده است. در این کالا به جای قیر از ترکیب «اسلج» یا «لجن اسیدی» استفاده می‌شود. این ترکیب “قیر مانند” با قیر متفاوت است و هیچ کدام از خواص قیر را ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *