بازیافت آسفالت

همان‌ طور که میدانید یکی از مهم ‌ترین ویژگی ‌های یک راه ارتباطی برای حمل ‌و نقل خوب، کیفیت آسفالتی است که در یک جاده استفاده می ‌شود. آسفالت به مرور زمان ‌بر اثر شرایط آب و هوایی مثل نور خورشید یا باران مداوم و همچنین فشارهای بیش از حد بارهای عبوری تخریب می ‌شود. در این ‌صورت یا باید کل آسفالت با تجهیزات مختلف و صرف زمان زیاد برداشته شده و جایگزین شود و یا تکه‌ هایی که آسیب بیشتری دیده‌ اند در همان مکان تعمیر و جایگزین شوند. هر دوی این روش ‌ها بسیار هزینه ‌بر است، به ‌همین‌ دلیل روشی به نام بازیافت آسفالت تغییر شکل یافته اختراع شد که بدون نیاز به هزینه زیاد از خود مصالح آسفالت قبلی آسفالت جدید تولید گردد.

بازیافت آسفالت چیست؟

همان ‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم آسفالت ‌ها بعد از مدتی تحت شرایط مختلف تخریب می ‌شوند. در واقع هر آسفالتی عمر مفیدی دارد که بعد از آن دیگر عملکرد قبلی را نخواهد داشت. زمانی که آسفالت تخریب می‌ شود دچار ترک‌ های عرضی و طولی بزرگی خواهد شد. تعمیر آسفالت یعنی تراشیدن قسمت خراب‌ شده و پر کردن آن دوام چندانی ندارد و به ‌همین‌ دلیل بازیافت آسفالت بهتر است و عمر طولانی ‌تری خواهد داشت.

روش احیای FDR چه روشی است و چگونه انجام می ‌شود ؟

این روش یکی از شیوه ‌های جدید برای بازیافت آسفالت و لکه ‌گیری سطح جاده است که هم کیفیت بالایی دارد و هم به ‌سرعت انجام می ‌شود؛ در نتیجه پیمانکاران و کارفرمایان علاقه وافری به آن دارند. زیرا هم عملکرد مطلوبی دارد و هم از نظر هزینه بسیار مقرون ‌به ‌صرفه است. بازیافت آسفالت به روش احیای عمیق یا همان FDR، به‌ این ‌صورت است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مخصوص ابتدا سطح زمین را می ‌تراشند. سپس موادی را که تراشیده ‌اند با سیمان و مقدار مشخصی آب مخلوط کرده و آن را متراکم می‌ کنند. در گام بعدی مواد را دقیقا مثل مواد آسفالت تازه روی سطح ریخته و همان کارهای مربوط به آسفالت را انجام می ‌دهند. با توجه به اینکه مصالح مورد نیاز برای بازیافت آسفالت از ترکیب مواد زیربنایی جاده و سطح آسفالت به دست می ‌آید، موقع اجرا باید عمق مرمت سازی در یک مسیر طولانی مورد توجه قرار بگیرد و نمی ‌تواند از یک حد مشخصی بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی

مزایای استفاده از روش FDR

این روش مزایای زیادی دارد که مهم ‌ترین آن ‌ها عبارتند از:

 1. نگهداری سنگدانه‌ های جدیدی که باید در محل‌، جستجو شده و انتقال یابند.
 2. مقرون‌ به ‌صرفه بودن آن نسبت به روش ‌های جایگزینی و تعمیر
 3. صرفه‌ جویی در مصرف منابع انرژی و طبیعی
 4. کاهش میزان آلودگی هوا به دلیل تعمیرات و …
 5. افزایش دوام جاده
 6. سریع بودن و در نتیجه عدم نیاز به بستن جاده برای مدت طولانی و ایجاد ترافیک

تجهیزات مورد نیاز برای انجام روش FDR

روش بازیافت آسفالت از طریق FDR تجهیزات خاصی نیاز دارد که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

 1. دستگاه مخصوص پودر کننده و ترکیب‌ کننده
 2. گریدر
 3. پخش ‌کننده سیمان
 4. یک منبع مناسب آب برای ترکیب مواد
 5. غلطک

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *