برف روبی آسفالت با نمک

استفاده از نمک برروی آسفالت در فصل زمستان معمولا گریزناپذیر است،‌ در اکثر شهرهای کشورمان حداقل یک‌بار در سال شاهد نشست برف هستیم و همانطور که می‌دانید رها کردن این برف‌ها به حال خودشان می‌تواند باعث به‌وجود آمدن یخ‌بندان شود و مشکلات زیادی برای تردد ایجاد کند. اما آیا استفاده از نمک در هر روسازی کار درستی است؟ آیا نمک برای سطح روسازی بی‌خطر است یا استفاده از آن می‌تواند مشکلاتی برای روسازی ایجاد کند؟ با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی نکات اصلی استفاده از نمک بپردازیم.

نمک باعث تخریب بتن می شود

استفاده از نمک برروی آسفالت هیچ مشکلی ندارد اما در صورتی که روسازی شما از جنس بتن باشد شرایط کاملا متفاوت است. استفاده از نمک برروی بتن می‌تواند خرابی‌های زیادی برای آن ایجاد کند در نتیجه اگر جلوی خانه‌تان و یا هرجایی که اقدام به برف‌روبی آن می‌کنید از جنس بتنی است به هیچ عنوان از نمک برای ذوب آن استفاده نکنید. همچنین توجه داشته باشید که پل‌ها و روگذرها معمولا دارای سطح بتنی هستند و از این رو نباید برای ذوب یخ‌های موجود در آن‌ها از نمک استفاده کرد.

علت خرابی که در سطح بتنی در صورت استفاده از نمک رخ می‌دهد یک واکنش شیمیایی بسیار ساده است. در واقع نمک کمی خاصیت اسیدی دارد و می‌تواند پیوندهایی که بتن را به‌هم می‌چسباند و آن را محکم می‌کند را از بین ببرد. همچنین یکی دیگر از مشکلات سطوح بتنی در این است که این سطح‌ها سریعتر از سایر سطوح یخ می‌زنند و در نتیجه برای پاکسازی به نمک زیادی احتیاج دارند که می‌تواند تخریب گسترده‌ای را برای آن در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آسفالت و نمک

استفاده از نمک برروی آسفالت آن را خراب نمی کند

یکی از شایعاتی که همواره درباره استفاده از نمک برروی آسفالت وجود دارد این است که نمک می‌تواند بافت آسفالت را خراب کند و باعث ایجاد ترک و چاله در آن شود. اما در صورتی که آسفالت شما توسط افراد متخصص نصب شده باشد هیچگاه در استفاده از مواد یخ‌زدا به مشکل نخواهید خورد. زیرا افرادی که در اینکار تبهر دارند می‌دانند برای هر منطقه از چه ترکیبی در آسفالت باید استفاده کرد تا آسفالت نهایی مقاومت کافی را در برابر چرخه یخ و ذوب برف داشته باشد.

آسفالت ترکیبی از سنگ، شن و ماسه به همراه نفت است و منظور از استفاده از ترکیب درست آسفالت میزان استفاده از هرکدام از این بخش‌ها در فرمول آسفالت است که با توجه به منطقه‌ای که قرار است روسازی در آن انجام گیرد انتخاب می‌شود. از عوامل مهمی که می‌توانند در این انتخاب بسیار مهم باشند می‌توان به شرایط آب و هوایی آن مکان و همچنین جنس بستر زمین اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *