رنگدانه های قیرهای رنگی

رنگدانه های قیرهای رنگی

رنگدانه از نظر فیزیکی به 4 دسته تقسیم‌ می‌شود.

  • فشرده
  • پودری
  • گرانول
  • دوغاب

ذرات در نوع فشرده اندازه‌‌‌های نسبتا کمی دارند برای تهیه این نوع رنگدانه‌ها در یک مخلوط سازگار با قیر ترکیب‌ می‌شوند و به صورت ذرات به هم چسبیده و فشرده و به صورت کروی در‌ می‌آیند

این مخلوط سازگار با قیر میزانی که ذرات‌ می‌توانند به هم بچسبند را تعیین‌ می‌کند استفاده از رنگ دانه‌‌هایی که به صورت فشرده هستند حمل و نقل آن‌ها را راحت‌تر‌ می‌کند از طرفی هر زمان که بخواهیم‌ می‌توانیم آن‌ها را بشکنیم و استفاده کنیم.

رنگدانه‌‌هایی که به صورت پودری هستند برعکس رنگدانه‌‌هایی عمل‌ می‌کنند که فشرده‌اند، به همین دلیل برای تخلیه سیلو‌‌هایی که در آن از این نوع رنگ‌ها ذخیره شده است

از یک لرزاننده بایستی استفاده کرد زیرا مانند رنگدانه‌‌‌های فشرده به راحتی روان‌ نمی‌شوند و ایجاد گرد و غبار‌ می‌کنند، از طرفی رنگدانه‌‌‌های پودری هنگام ذخیره‌سازی جای بیشتری نسبت به رنگدانه‌‌‌های فشرده‌ می‌گیرند.

در رنگدانه‌‌‌های پودری به دلیل الکتریسیته ساکن که دارند سبب‌ می‌شود نتوان آن‌ها را به راحتی جا به جا کرد زیرا مقداری از این رنگدانه‌ها به ظرف‌ می‌چسبند.

 

از رنگ‌‌هایی که مقاومت حرارتی بالایی دارند مانند روی برای به دست آوردن رنگ زرد استفاده‌ می‌کنند و از فلزاتی مانند منگنز و اکسید آهن برای رنگ‌‌‌های قهوه‌ای و خاکستری استفاده‌ می‌شود.
در کل اکسید آهن قرمز رنگ برای مخلوط‌‌‌های آسفالتی مناسب‌ترین رنگدانه‌ها هستند، اما استفاده از قیرهای بدون آسفالتن‌ می‌تواند طیف رنگی وسیعی که از زرد تا آبی است را شامل‌ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *