عایق امولسیونی چیست؟

اگر شما نیز اسم عایق اموسیونی را شنیده باشید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که عایق امولسیونی چیست، باید گفت که عایق امولسیونی قیری یا پوشش امولسیونی، مایعی ویسکوز به صورت امولسیون می باشد که به صورت خالص و یا ترکیب با آب روی سطح اجرا می شود. وظیفه اصلی عایق امولسیونی جلوگیری از نفوذ املاح و یون های مخرب شیمیایی درون خاک به بتن است.

خواص و کاربرد عایق امولسیونی

در واقع مناسب ترین عایق برای مقاطع بتنی مانند فونداسیون که قسمتی از آن در خاک مدفون می شود، استفاده از عایق امولسیونی است. عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی چسبندگی ایده آلی به سطوح دارد و بعد از خشک شدن نیز دارای الاستیسیته زیاد است. محافظت از سطوح بتنی و فلزی در مقابل یون های مخرب موجود در خاک برای فونداسیون ها، دیوارهای حائل، تونل ها، زیر زمین ها و غیره لازم است که انجام شود تا به آسانی توسط عایق امولسیونی قیری یا پوشش امولسیونی قابل اجرا می باشد.

استفاده به عنوان عایق بام ها

برای اجرای عایق امولسیونی به جای ایزوگام در بامها کافی است یک لایه پرایمر امولسیونی (50 درصد عایق امولسیونی + 50 درصد آب) روی سطح اجرا شود و بعد از آن دو لایه عایق امولسیونی خالص به صورت عمود بر هم روی آن اجرا شود. پیشنهاد می شود که در میان دو لایه عایق امولسیونی مش فایبر گلاس قرار بگیرد تا علاوه بر مسلح شدن عایق، مقاومت و طول عمر آن نیز افزایش یابد.

ممانعت از تبخیر سریع آب بتن در حالت خمیری

بتن در حالت خمیری خیلی زیاد به از دست دادن آب تمایل دارد که این کم شدن آب پیش از رسیدن بتن به سنین اولیه گیرش، می تواند سبب جمع شدگی و ایجاد افت حجمی بتن و در نتیجه ایجاد اختلال در واکنش هیدراسیون بتن گردد که در این صورت شاهد بروز ترک در سطح بتن خواهیم بود.
از دیگر عوامل ترک خوردن بتن، نفوذ یون های مخرب خاک و عوامل شیمیایی مخرب از داخل خاک به بتن است که سبب ایجاد خوردگی در بتن و در نهایت ایجاد ترک و خرابی در بتن می شود.

به این دلیل اجرای یک لایه پوشش امولسیونی یا عایق امولسیونی روی سطح می تواند به رفع معایب مذکور خاتمه دهد. عایق امولسیونی روی سطح بتن، مانع از جذب آب شور توسط بتن می شود. در حالی که سطوحی که فاقد این عایق باشند، آب شور را جذب می کنند و در نتیجه بتن دچار خوردگی می شود.

از دیگر مزایای عایق کاری به روش امولسیونی این است که در محیط هایی که در معرض آلودگی قرار دارند، قطعا آلودگی ها و عوامل مخرب این محیط ها، بتن را دچار مشکل می کند که در این حالت نیز از عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی می توان استفاده کرد. بهترین گزینه جهت محافظت از سطوح خارجی لوله های انتقال آب و مشتقات نفتی و غیره استفاده از عایق امولسیونی است و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص و اثرات عایق امولسیونی چیست؟

  • عایق امولسیونی فاقد آلودگی است و با محیط زیست سازگار است
  • عایق امولسیونی به دلیل پایه آب بودن، خطر آتش سوزی ندارد
  • چسبندگی قدرتمند به انواع سطوح بتنی و فلزی و غیره
  • ایجاد یک لایه الستیکو انعطاف پذیر بعد از خشک شدن روی سطح
  • عدم ایجاد افتادگی و شره بعد از ایجاد عایق
  • عدم انحلال عایق امولسیونی با آب بعد از خشک شدن
  • عدم وجود حلال¬های نفتی در فرمولسیون عایق امولسیونی
  • سهولت و سرعت اجرا، بدون نیاز به تخصص و مهارت
  • قابل اجرا در دمای 5+ الی 75+ درجه سانتی گراد

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *