عوامل کوتاه شدن عمر آسفالت

عامل شماره ۱: آب های سطحی

اکثرا آسفالت‌ها به گونه‌ای نصب می‌شوند که آب را برروی خود نگه ندارند و آن را به اطراف سرریز کنند، اگر از مسیر آسفالت پارکینگ، جاده و یا… به درستی نگهداری نشود، آب های سطحی می توانند روسازی را ضعیف کنند و باعث گسترش ترک ها و ایجاد چاله شوند.

راه حل: استفاده از روکش آسفالتی متخلخل و آب بندی.

استفاده منظم از پوشش های آب بندی می تواند به جلوگیری از ورود آب های سطحی و جلوگیری از ایجاد ترک ها و چاله ها کمک کند. این پوشش یک لایه مایع نازک است که بر روی سطح آسفالت اضافه میشود تا از آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش، باران و برف و مایعات خودرو (روغن موتور و…) محافظت کند. استفاده صحیح از روکش می‌تواند کمک زیادی به افزایش طول عمر آسفالت کند.

آسفالت متخلخل در واقع به گونه ای طراحی شده است که به آب اجازه عبور می دهد و باعث کاهش تجمع آب های سطحی و بازگشت آب به سطح آب های محلی می شود. آسفالت متخلخل می تواند تا 70 درصد از بارندگی سالانه را به سطح بازگرداند که همین خاصیت آن را به گزینه ای عالی و سازگار با محیط زیست تبدیل می کند.

عامل شماره ۲: نور خورشید

همانطور که اشعه ماوراء بنفش (UV) برای پوست ما مضر است و باعث تخریب آن می‌شود این اشعه برای آسفالت هم ضرر زیادی دارد و به همین دلیل است که نام این اشعه در لیست عوامل کوتاه شدن عمر آسفالت قرار دارد. همانطور که ما برای جلوگیری از مضرات آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنیم برای حفظ آسفالت از این اشعه نیز نیاز به یک لایه محافظ دارید، این لایه‌های محافظ که معمولا طول عمری بین ۳ تا ۵ سال دارند می‌توانند از آسفالت شما در برابر اشعه UV محافظت کنند.

راه حل: روکش آب بندی

این روکش که در بند قبلی به عنوان یک محافظ دربرابر تجمع آب‌ های سطحی معرفی شد برای محافظت از آسفالت در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز کافی است و با استفاده از این روکش شما می توانید از آسفالت خود در برابر عوامل محیطی به خوبی حفظ کنید.

عامل شماره ۳: کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین

وزن کامیون های سنگین روی آسفالت می تواند روی روکش آسفالت شما تأثیر منفی بگذارد. کامیون های سنگین می توانند باعث خراب شدن آسفالت و خرابی روسازی در مسیرهای چرخ این خودروها شوند. برای مثال شاید تاکنون دیده باشید که در مسیر ویژه اتوبوس های BRT رد لاستیک های اتوبوس ها پس از مدتی برروی آسفالت باعث به وجود آمدن خرابی هایی می شوند. این مسئله می تواند به طور قابل توجهی دوام و طول عمر آسفالت را کاهش دهد.

راه حل: نصب صحیح آسفالت

با اینکه نمی توان یک راه حل کامل برای این مشکل بیان کرد و وزن زیاد در هر صورت باعث خرابی در آسفالت می شود اما اگر نصب آسفالت به صورت کاملا استاندارد انجام شود و از مواد مرغوبی در تولید آسفالت استفاده شده باشد آسفالت می‌ تواند تحمل بسیار بیشتری در برابر وزن داشته باشد. از این رو مهم است که نصب آسفالت را به یک شرکت مناسب بسپارید.

ادامه این مطلب را در مقاله ی بعدی بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *