معرفی عایق حرارتی نسوز

مقدمه

اگر به دنبال یک عایق حرارتی برای کوره و یا دمای بالا می گردید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید. عایق حرارتی نسوز یا عایق های ضد حرارت به موادی گفته می شود که دیرتر آتش می گیرند، اغلب آنها را از جنس سرامیک و غیر فلزی می سازند. این مواد بخاطر خصوصیات خود می توانند در در دمای بالا ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کنند. اغلب متخصصین به وسیله ویژگی مقاومت در برابر حرارت مواد مختلف را برای استفاده در عایق نسوز حرارتی دسته بندی می کنند.

عایق های نسوز حرارتی

در کنار مورد مطرح شده بالا اغلب ما انتظار بیشتری از یک عایق حرارتی داریم. اگر جنس انتخابی ما در کنار قیمت مناسب بتواند در برابر عوامل مخرب از خود مقاومت نشان دهد، دیگر همه چیز تمام خواهد بود. عواملی از قبیل سایش، ضربه، موارد شیمیایی و فشار بار فیزیکی که عمر کاربری عایق را پایین می آورند. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در خصوص عایق های نسوز حرارتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم .

منظور از عایق نسوز حرارتی چیست ؟

همان طور که از اسم عایق های نسوز حرارتی پیداست، این مواد در شرایط مختلف محیطی و دمایی پایداری خود را حفظ می کنند. می توان این ترکیبات را با تنوع مختلف از مواد به وجود آورد. برخی از ترکیب شیمیایی برای ساخت این عایق ها به قرار زیر است:

 • سیلیسیم Si
 • آلومینیوم Al
 • منیزیم Mg کلسیم Ca
 • کرم Cr
 • زیرکونیم Zr
 • کربن C

از ترکیب عناصر بالا اکسیدهای مفیدی بدست می آید. مواردی مانند Sio2 ،Al2o3 ،Mgo ،Zro2 و … که خود به عنوان عناصر و اکسیدهای اصلی عایق های نسوز صنعتی به شمار می روند. شما می توانید در فعالیت های صنعتی با استفاده از عایق صنعتی نسوز مناسب می توانید مصرف انرژی را تا حدود شصت درصد کاهش دهید.

انواع عایق نسوز صنعتی

عایق های حرارتی نسوز قیمت و جنس های مختلفی برای ارائه به بازار دارند. آنها به خصوص در قالب صنعتی خود حرارت های بسیار بالا را هم تاب می آورند. انواع عایق نسوز صنعتی که به معرفی آنها می پردازیم عبارتند از :

 1. عایق سرامیکی
 2. عایق سلولزی
 3. عایق پشم سنگ
 4. عایق پشم شیشه یا فایبرگلاس
 5. بردهای نسوز سرامیک
 6. کاغذ نسوز سرامیکی

عایق حرارتی نسوز : عایق سرامیکی

عایق سرامیکی داری شکل پذیری بالایی است که همین مورد باعث می شود در صنایع مختلف به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. کوره های فلزی یکی از مکان هایی است که این عایق در آن به کار می رود. همچنین برای ایجاد انواع عایق های نسوز کوره القایی و الکتریکی، لوله های صنعتی و درزگیری انواع داکت های پتروشیمی، می توان از عایق سرامیکی استفاده نمود. این مدل از عایق حرارتی نسوز قیمت مناسب تری نسبت به هم خانواده هایش دارد.

مدل های زیر از انواع عایق سرامیکی نسوز موجود در بازار هستند:

 • الیاف فله ای
 • پتوی سرامیکی
 • مدول سرامیکی
 • برد سرامیکی

 عایق حرارتی نسوز : عایق سلولزی

عایق سلولزی از قدیمی ترین مواد اولیه برای ایجاد عایق حرارتی نسوز است. آن را اغلب از موادی همچون کاغذ، چوب و سایر مواد سلولزی می سازند. برای ساخت آلیاژ مناسب از چسب های قوی استفاده می شود که در برابر آتش سوزی مقاوم هستند. به همین خاطر در صنایع مختلف طرفداران خاص خودش را دارد. عایق های سلولزی مقاومت زیادی دارند، به همین دلیل بسیاری از افراد آنها را برای استفاده مجدد بازیافت می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *