پارکینگ بتنی یا آسفالت؟

همانطور که می‌دانید در پروژه‌هایی که در آن‌ها پارکینگ‌های عمومی ساخته می‌شود دو انتخاب اصلی وجود دارد. پارکینگ بتنی یا آسفالت؟ باید بگوییم که هرکدام از این انتخاب‌ها مزایا و معایب خود را دارند و اینکه در پروژه خود از کدام مورد استفاده کنیم کاملا بستگی به پروژه دارد و نمی‌توان به طور قطع یک روش را بهتر از دیگری دانست. در ادامه ما سعی خواهیم کرد که مزایا و معایب هرکدام از این لایه‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانیم به یک انتخاب درست برای پروژه‌ها برسیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

مزیت استفاده از پارکینگ بتنی

در هوای گرم بهتر است:

در مناطق گرمتر و با آب و هوای جنوبی، یک پارکینگ بتنی انتخاب بهتری است. پارکینگ آسفالت در گرمای شدید نرم شده و روغنی می شود. این مورد شاید در شهر تهران زیاد به چشم نیاید اما برای شهرهای جنوبی کشورمان که در فصل تابستان گرمای بسیار زیادی دارند این نکته حائذ اهمیت است و باید در تصمیم گیری لحاظ شود. گرمای زیاد می‌تواند باعث خرابی آسفالت در اثر فشار چرخ خودروها شود مخصوصا اگر خودروهای سنگین نیز برروی آن حرکت کنند.

نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد:

یک پارکینگ بتنی طول عمر بالایی دارد و تعمیر و نگهداری نسبتاً کمی دارد و فقط به آب بندی مفصل و تمیز کردن سالانه نیاز دارد. از این رو اگر می‌خواهید کمترین هزینه را برای تعمیر سالانه روسازی پارکینگ در نظر بگیرید بتن می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

گزینه های طراحی بیشتری در اختیارتان می‌گذارد:

پارکینگ های بتنی گزینه های طراحی زیادی در نظر رنگ و بافت دارند. از این رو اگر در پروژه خود به دنبال استفاده از رنگ و یا طرحی خاص برای روسازی پارکینگ هستید و زیبایی آن برایتان مهم است بتن می‌تواند انتخاب اصلی شما باشد.

پارکینگ بتنی
پارکینگ بتنی

مزیت استفاده از پارکینگ آسفالت

نصب سریع‌تر و هزینه کمتر:

یک پارکینگ آسفالت معمولاً فقط در عرض چند روز آماده می‌شود. اکثر پارکینگ‌های عمومی را می‌توان ظرف مدت دو روز آماده استفاده کرد. در حالی که در طرف مقابل بتن دو برابر زمان بیشتری برای نصب احتیاج دارد و پس از نصب نیز زمان بیشتری نیاز دارد تا سخت شود و بتوان از آن استفاده کرد. از این جهت با توجه به حجم کاری که برای روسازی بتن مورد نیاز است باید بگوییم که بتن هزینه بسیار بیشتری برای اجرا نیاز دارد.

کمک به محیط زیست:

آسفالت به عنوان یک فناوری سبز در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌توان آن را بازیافت کرد. یک پیمانکار پارکینگ می‌تواند یک پارکینگ آسفالت قدیمی را برای استفاده مجدد خرد کند، آسفالت آن را بازیافت کند و برای استفاده مجدد از آن بهره بگیرد. همچنین انواع خاصی از آسفالت، مانند آسفالت متخلخل یا تراوا، به تخلیه آب کمک می کند. این نوع پارکینگ اجازه می دهد تا آب از طریق سنگفرش به داخل خاک زیرین عبور کند و به زمین بازگردد در حالی که بتن به هیچ عنوان اجازه عبور را به آب نمی‌دهد.

طول عمر طولانی‌تری دارد:

آسفالت نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه دارد، اما این تعمیر و نگهداری آسفالت را برای مدت طولانی مانند یک آسفالت جدید نو نگه می دارد. با نگهداری مناسب، روسازی آسفالت می تواند بیست سال یا حتی بیشتر از آن دوام بیاورد. هنگامی هم که این آسفالت جایگزین می شود، معمولاً فقط لایه رویی دوباره آسفالت می شود، زیرا لایه پایه و لایه میانی دائمی در نظر گرفته می شوند. این فرآیند روسازی مجدد لایه بالایی مقرون به صرفه است و می‌تواند برای مدت زمان بسیار طولانی شما را از آسفالت مجدد پروژه بی نیاز کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *