کاربرد عایق حرارتی برای لوله

کاربرد عایق حرارتی برای لوله

عایق حرارتی برای لوله : کنترل چگالش

در مواردی که لوله ها در دمای زیر محیط کار می کنند، احتمال متراکم شدن بخار آب در سطح لوله وجود دارد. زیرا بررسی ها نشان می دهد، رطوبت به انواع مختلف خوردگی کمک می کند، بنابراین جلوگیری از تشکیل میعانات روی لوله معمولاً مهم تلقی می شود.

عایق لوله می تواند از تشکیل میعان جلوگیری کند، زیرا دمای سطح عایق از دمای سطح لوله متفاوت خواهد بود. چگالشی اتفاق نخواهد افتاد، به شرط آنکه :

  1. سطح عایق بالاتر از دمای نقطه شبنم هوا باشد.
  2. عایق شامل نوعی مانع بخار آب یا کند کننده آب است که از عبور بخار آب از طریق عایق تشکیل شده روی سطح لوله جلوگیری می کند.

عایق حرارتی برای لوله : انجماد لوله

از آنجا که برخی از لوله های آب یا در خارج یا در مناطق سرد قرار دارند که ممکن است دمای محیط گاهی اوقات به زیر نقطه انجماد آب کاهش یابد، هرگونه آب در لوله ممکن است به طور بالقوه یخ بزند. هنگامی که آب منجمد می شود، منبسط می شود و این انبساط می تواند باعث خرابی سیستم لوله به هر یک از روش های مختلف شود.

نکته

عایق لوله نمی تواند از یخ زدگی آب ایستاده در لوله کشی جلوگیری کند، اما می تواند زمان لازم برای یخ زدگی را افزایش دهد – در نتیجه خطر یخ زدگی لوله را کاهش می دهد. به همین دلیل، عایق کاری لوله های در معرض خطر یخ زدگی توصیه می شود، و مقررات محلی تأمین آب ممکن است برای کاهش خطر یخ زدگی لوله، از عایق لوله برای لوله کشی استفاده کنند.

برای طول مشخص، یک لوله با سوراخ کوچکتر حجم کمتری از آب را نسبت به یک لوله با سوراخ بزرگتر نگه می دارد، بنابراین آب در یک لوله با سوراخ کوچکتر به راحتی (و سریعتر) از آب در یک لوله با سوراخ بزرگتر یخ می زند ( با فرض محیط معادل). از آنجا که لوله های دارای سوراخ کوچکتر خطر یخ زدگی بیشتری دارند، از عایق به طور معمول در ترکیب با روش های جایگزین جلوگیری از یخ زدن استفاده می شود به عنوان مثال :

  • تعدیل کابل گرمایشی ردیابی
  • یا اطمینان از جریان مداوم آب از طریق لوله

عایق حرارتی برای لوله : ذخیره انرژی

از آنجا که لوله کشی می تواند در دمای بسیار دور از دمای محیط کار کند و سرعت جریان حرارت از یک لوله به دیفرانسیل دما بین لوله و هوای محیط اطراف مربوط است، جریان گرما از لوله می تواند قابل توجه باشد. در بسیاری از شرایط، این جریان گرما نامطلوب است. استفاده از عایق لوله حرارتی مقاومت حرارتی را ایجاد می کند و جریان گرما را کاهش می دهد.

ضخامت های عایق لوله حرارتی مورد استفاده برای صرفه جویی در انرژی متفاوت است، اما به عنوان یک قاعده کلی، لوله هایی که در دماهای بسیار شدید کار می کنند جریان گرمای بیشتری دارند و ضخامت های بیشتری به دلیل صرفه جویی بالقوه بیشتر اعمال می شود.

محل لوله گذاری در انتخاب ضخامت عایق نیز تاثیر دارد. به عنوان مثال، در برخی شرایط، ممکن است لوله های گرمایش در یک ساختمان عایق بندی شده نیازی به عایق بندی نداشته باشند، زیرا گرمای “خروجی” (یعنی گرمای حاصل از لوله به هوای اطراف) ممکن است “برای گرم کردن” مفید باشد و ساختمان، به این ترتیب گرمای “از دست رفته” را به هر حال در اثر عایق سازه ای به دام می اندازد. و یا برعکس، ممکن است چنین لوله کاری عایق بندی شود تا از گرم شدن بیش از حد یا خنک سازی غیرضروری در اتاق هایی که از آن عبور می کند جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک های زیر با ما در تماس باشید:

شماره تماس

پیج اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *